5 October

Kendinize Kimin Gözünden Bakıyorsunuz?

Kendinize ister betimsel, ister genel olarak bakın, kimi görüyorsunuz? Gerçekten kim olduğunuzu görüyor musunuz, yoksa kendinizi bir başkasının gözünden mi görüyorsunuz? Kendinizi görmek için olduğunuz ve olabileceğiniz muazzamlığı ortaya çıkaracak gözleri seçiyor musunuz? Yoksa aslında kendiniz bile olmayan küçültülmüş sürümünüzü mü satın alıyorsunuz?

Çocuk psikolojisi hakkında psiko-analitik bakış açısıyla kitaplar yazan meşhur yazar, Erik Erikson, insan varoluşunun önemli trajedilerinden birinin, “ebeveynlerimizin bakış açılarını, geçerli mi değil mi olduklarını değerlendirecek yeterlikte olgunlaşmadan benimsemiş olmamızdır” diye yazmıştır.

Çok satan kitaplar yazarı ve Access Consciousness® kurucusu Gary Douglas, bu gözlemi daha da ileri götürmüştür. Onun bakış açısına göre, ne kadar azımızın gerçekten kendi sahip olduğumuz görüntüyle var olduğumuz hayret verici seviyededir. Doğduğumuz andan itibaren, daha fazla olmasak bile, şu anda olduğumuz kadar sonsuz ve farkındayız. Küçük bir bedende olduğumuz ve henüz Türkçe, İngilizce, İsveççe veya doğal lisanımız ne olacaksa onu konuşmamamız nedeniyle, çoğu ebeveyn farkında olmadığımızı ve bilmediğimizi varsayar.

Bizler Küçük Sünger Boblar ve Bobbetteler’ iz(çizgi film kahramanları), etrafımızdaki bütün enerjiyi, sırları, konuşulmamış bakış açılarını, yargılamaları, kısıtlamaları ve diğer güzel tatlı şeyleri emeriz. Kendi aramızda ve dünya ile aramızda herhangi bir ayırım yapmayı henüz denemediğimiz için bütün bu psişik yıkıntıları ve bütün bu sabit bakış açılarını sanki kendimizinmiş gibi emeriz.

Yalnızca iki yaşına geldiğimizde ve “Hayır” kelimesini öğrendiğimizde, kendimizi etrafımızdakilerden ayırmaya başlarız ve kendi bakış açılarımızı geliştiririz. Genç isyankârların karşı olduğu, bızdık bebekler olarak, ebeveynlerimizden emdiğimiz işte tam bu bakış açısıdır. Ebeveynlerinden ayrılmak ve kendileri olmak için her şeyi göze almalarına rağmen aslında kendilerinin olmayan ancak kendilerinin olduğuna inandıkları bir bakış açısına dâhil olurlar. Eğer gençlerle ebeveynleri arasındaki tartışmaya şahit olduysanız ya da bu deneyimi bizzat yaşadıysanız, bunu eylem halinde ilk elden görmüşsünüzdür.

Ne yazık ki, ebeveynlerimizden, ailemizden ve etrafımızdakilerden emdiğimiz bu bakış açılarına, bedenimiz ve kendimiz hakkındaki kendi bakış açılarımız da dâhildir. Hatta büyüdükten çok uzun zaman sonra bile kendimize ailemizin gözünden bakma eğiliminde oluruz, hatta onun gözünden kendimize baktığımız aile ferdi artık yaşamıyor olsa dahi.

Senaryonun tamamı, kendinize onun gözüyle baktığınız ailenizin, hiç tam olarak gerçek sizi gördü mü diye sorduğunuzda daha da çılgın olarak ortaya çıkmaktadır. Dr. Dain Heer geçtiğimiz aylarda Santa Barbara da yaptığı ilk Olasılıklar Senfonisi seminerinde katılımcılara şöyle seslenmiş; “Kendinizi görmek için kendinize ailenizin gözünden mi bakmaya mı çalışıyorsunuz? Ancak onlar sizi göremezler çünkü sizi algılayamazlar, bilemezler, alıp kabul edemezler ve sizi bir köşede duran, kim olduğunuz gerektiğine karar verdikleri kişi olmanız beklenen bez bebek olarak görürler.”  “Sizi görmezler ve sizi asla anlayamazlar. Konuşmasının devamında Dr. Dain katılımcılara şu soruları yöneltmiş: Kaçınız hala ‘beni görmediler, öyleyse neyi seçmek hoşuma giderdi’ diye sormaktansa kendinizi onların gözüyle bulmaya çalışıyorsunuz?”

“Hayatınız ve yaşamınız bir yaratımdır. Neyi seçmek isterdiniz ve nasıl yaratmak isterdiniz?”

Bir yere kadar hemen hemen hepimiz bu kaderle acı çekeriz. Bazı aileler – genelde bu tür soruların sorulabildiği seminerlerde yer alan yüzlerce kişiden çok azı – nazik ve şefkatlidir. Ancak kaçı gerçekten kim olduğunuzu tümüyle kabul etme yeteneğine sahiptir? Kaç kişi sonsuz varlık olarak muazzamlıklarının kabul edildiği ailesi içinde büyümüştür? Belki de şimdi ebeveyn olan hemen hemen hiç kimse buna evet diyemez, ancak değişmenin zamanı var. Genç yaşta bazı insanlar vardır ve 20 li yaşlarında bu şekilde büyütülmüşlerdir.

Sizi gerçekten gören bir aile tarafından büyütülecek kadar şanslı olamayanlar, şunu göz önünde bulundurmak zorundadır: Kendinize hala onların gözünden mi bakıyorsunuz? Eğer öyle ise, kendinize sizi görmeyen insanların gözünden bakıyor olmuyor musunuz? Ne kadar çılgınca değil mi?

Bu yaratım, bu sonu olmayan arayış başkalarına ne kadar zeki gözükürlerse gözüksünler sizi göremeyen görme özürlü akrabalar tarafından görülebilir mi?

Görülmesi gereken evrensel özlemin kaynağı olabilir mi? Sadece olduğumuz gibi bilinmenin ve görünmenin özlemi – ki çok sıklıkla gerçek bizi görmeyen ama her halükarda bizi yargılayanların yargılarını alıp kabul etmememiz nedeniyle görünür olmaya isteksizlikle özdeşleştirilir, olabilir mi?

Artık nafile saklambaç oyununu sona erdirmenin zamanı geldi mi? Ya her zaman olduğunuzu bildiğiniz sonsuz varlığı aramaya eğer istekli olsaydınız? Ailenizi bir tarafa bırakın – SİZ kendinizi görebilen biri misiniz? Gerçekten kendinizi görmeye cesaret eder misiniz?

Kolaylık, neşe ve ihtişamla…

Bilince Erişim – Canan Bekdik

Bu yazı “Access Consciousness®” blog sayfası ve kaynakları kullanılarak hazırlanmış ve bir bölümü sadeleştirilerek tercüme edilmek suretiyle yazıya ilave edilmiştir.

ÜYE OLUN
GÖNDER

Etkinliklerimizden haberdar olmak ve sizin için hazırladığımız eğlenceli ve kolay Access araçlarını deneyimlemek ister misiniz?

Hemen Şimdi Kaydolun!

Facebook

Google Plus

Instagram

Follow Me on Instagram
 • Güzel İstanbul 🌹

  cananbekdik: "Güzel İstanbul 🌹"
  61
  2
 • #accessconsciousness #cfclass#garydouglas #dainheer #bilinceerisim #

  cananbekdik: "#accessconsciousness #cfclass#garydouglas #dainheer #bilinceerisim #"
  76
  0
 • #accessconsciousness #garydouglas #cfclass #bilinceerişim #rrfy #borcun ötesinde bir hayat yaratmak

  cananbekdik: "#accessconsciousness #garydouglas #cfclass #bilinceerişim #rrfy #borcun ötesinde bir hayat yaratmak"
  53
  0
 • #rrfy #borcun ötesinde bir hayat yaratmak #accessconsciousness #senin için doğru zenginlik 💃💃💃

  cananbekdik: "#rrfy #borcun ötesinde bir hayat yaratmak #accessconsciousness #senin için doğru zenginlik 💃💃💃"
  121
  1
 • #Access Consciousness #cfclass #bilinceerişim #2.gün 💫🌙⚡️

  cananbekdik: "#Access Consciousness #cfclass #bilinceerişim #2.gün 💫🌙⚡️"
  52
  1
 • Muhteşem ikili #garydouglas #dainheer ⚡️🌙💫

  cananbekdik: "Muhteşem ikili #garydouglas #dainheer ⚡️🌙💫"
  61
  1
 • #accessconsciousness #garydouglas #dainheer #cfclass #hdigabtt #bilinceerişim #cananbekdik

  cananbekdik: "#accessconsciousness #garydouglas #dainheer #cfclass #hdigabtt #bilinceerişim #cananbekdik"
  67
  1
 • @accessconsciousness #cfclass #gdigabtt? #garydouglas #dainheer #rome 🌙⚡️💫

  cananbekdik: "@accessconsciousness #cfclass #gdigabtt? #garydouglas #dainheer #rome 🌙⚡️💫"
  75
  0
 • @Access Concciousness - CF Class -Nasıl Bir Değişim Elde Edeceğimi Merak Ediyorum ? 💫🌙⚡️

  cananbekdik: "@Access Concciousness - CF Class -Nasıl Bir Değişim Elde Edeceğimi Merak Ediyorum ? 💫🌙⚡️"
  156
  4
 • Simone ile COP yapmak muazzamdı🤩 @milasassimone thank you for your contribution 💕🌷❤️🙏

  cananbekdik: "Simone ile COP yapmak muazzamdı🤩 @milasassimone thank you for your contribution 💕🌷❤️🙏"
  72
  0